по повестта "Немили-недраги" от Иван Вазов
.
Режисьор - Бойко Илиев
Художник - Лидия Къркеланова
Помощник режисьор - Стефка Петрова
.
С участието на: Милен Иванов, Иван Митев, Детелин Кандев, Стоян Борисов, Дончо Дончев, Виктор Терзийски, Георги Тодоров, Стефан Методиев, Стефка Петрова, Стефка Златкова, Дария Йорданова

"ВРАЖАЛЕЦ"
мюзикъл
музика Дечо Таралежков, по пиесата на Ст. Л. Костов
режисьор Гълъб Бочуков
.
Постановъчен екип:
Режисьор - Гълъб Бочуков
Диригент-постановчик - Игор Богданов
Диригент - Васил Вълчев
Сценография и костюми - Лидия Къркеланова
Хореография - Катя Богданов
Хормайстор - Яница Брънзелова
.
Музикално - драматичен театър „Константин Кисимов“ Велико Търново представя отново за първи път в сценичен вариант още един мюзикъл по музика на Дечо Таралежков- „Вражалец“ по едноименната пиеса на Ст. Л. Костов.
.
В класическия прочит на мюзикъла „Вражалец“, без фалшиво осъвременяване, зрителят няма да открие дори и нотка от морализиране, а един ярък разказ за оплетените в мрежата на мошеника – вражалец селяни, за да станат жертва на своята алчност.
Независимо от точните и доста тъжни наблюдения върху несъвършенствата на човешката природа, текстът на Ст. Л. Костов излъчва необичайна жизнерадост. Смехът е чист, лишен от злорадство, чужд на гаврата.
Eдна история за наивността, глупостта, алчността, но пресъздадена по забавен и ироничен начин. Именно това я прави желана, търсена и интересна за публиката. Но уви, звучи и съвременно.
Постарахме се да изненадаме публиката с едно живо, пъргаво и весело представление.
Произведението на Ст. Л. Костов в пълния му блясък ще имат възможност да видят единствено зрителите на великотърновския театър, тъй като той единствен представя мюзикъла „Вражалец“ в сценичен вариант.
Спектакъл, който ще ни накара да се посмеем, но и да се замислим заедно.
оперета от Имре Калман
за пръв път по оригиналната версия
.
Режисьор-постановчик - Бойко Богданов
Диригент-постановчик - Игор Богданов
Диригент - Васил Вълчев
Сценография костюми - Лидия Къркеланова
Хореография - Катя Богданова
Хормайстор - Яница Брънзелова
.
С участието на: солисти, актьори, оркестър, хор и балет на МДТ "К. Кисимов"
.
„Теменужката от Монмартър”
е призната от световната музикална критика за най-зрялата творба на Краля на оперетата – австро-унгареца Имре Калман.Това произведение е поставило основите на жанра мюзикъл.
За основа на либретото на „La violette de Montmartre”, написано от Юлиус Брамер и Алфред Грюнвалд,е послужила една малка книжка - „Сцени от живота на бохемата”. Това е своеобразен бестселър за времето си, написан от Анри Мюрже.
Историята е мила, простичка и, в известен смисъл, романтично-мечтателна: разказ за мечтите и живота на три момчета – музикант, художник и поет. Те са от оня вид „хвърчащи” хора, на които у нас често им притурят определението, че вместо да трупат материални блага /пари и власт/, бохемстват. Заедно с тяхната история е представена и историята на едно момиче - улична цветарка и певица от квартала на парижката бохема Монмартър, името й е Виолета. Едно най-обикновено бедно момиче, което от улична цветарка по пътя на случайността се превръща в истинска оперетна звезда в театър „Водевил”. Нинон е друга жена, също част от тази компания. Тя олицетворява жената – кокетка - привлекателна, сексапилна и амбициозна, леконравна собретка, която жертва любовта си в името на кариерата и далеч преди чудото да връхлети нашата теменужка Виолета, постига своя мечтан успех...слава, лукс, пари...И когато го постига, признава на своя любим, че има всичко „освен...любов”.
В центъра на любовния триъгълник по стар класически обичай е художникът Раул Дьолакроа, раздвоен в избора си между тези две жени – преуспяващата леконравна авантюристка Нинон и влюбеното скромно дете на улицата, което пее като чучулига, трудолюбивото и стеснително момиче Виолета.
В края на нашия спектакъл, както често се случва в оперетата, тук всички са щастливи. Омъжената за богат генерал-министър на изящните изкуства Нинон намира своя истински път в живота, отказвайки се от сценична кариера, за да живее в лукс и да отглеждат заедно с генерала коне... А Виолета, изгряла като новата парижка звезда в деня на премиерата на оперетата - произведение на нашите трима главни герои, получава, освен възторжените аплаузи на публиката, любовта на художника Раул и сензационната новина, че е.../това няма да ви издадем, ще го научите на финала на представлението/.

Пиесата е написана специално за Великотърновския театър от актьора и изследовател Иван Митев, посветена на 800-годишнината от възцаряването на Йоан Асен Втори през 1218 г.
.
Постановъчен екип:
Режисьор - Александър Илинденов
Сценография и костюми - Лидия Къркеланова
Музикално оформление - Петър Атанасчев
Помощник режисьор - Стефка Петрова
.
С участието на: Милен Иванов, Иван Митев, Силвия Шекилова, Лиляна Иванова, Детелен Кандев, Стефан Методиев, Виктор Терзийски, Стефка Златкова, Стефка Петрова, Алфидин Раифов, Ивайло Цачев, Йордан Чейреков, Лиляна Кехайова
.
Сред историческите събития, включени в сюжетната линия, са подписването на мирния договор с унгарския крал Андрей II, битката при Клокотница и решението за построяването на църквата "Св. Четиридесет мъченици" в столицата Търново. Историческите личности в пиесата са представени в чисто човешки план, а на фона на славните събития от Средновековието са показани вътрешните битки, които водят героите, за да постигнат целите си. Своето място имат и сватбите на Йоан Асен като част от политика му за слава, разрастване и утвърждаване на Второто българско царство.
.
Пиесата е един размисъл за самотата да стоиш на върха на държавата и да носиш тежкия кръст на решенията си. Мисията на един владетел да постигне не само финансова стабилност в държавен аспект, но и да крепи духовното развитие и единство на народа си.
Пиеса от Пиер Шено
.
Режисьор - Юри Статков
Художник - Лидия Къркеланова
Помощник режисьор - Стефка Петрова
.
С участието на: Милен Иванов, Стефка Златкова, Силвия Шекилова, Стефка Петрова, Иван Митев, Стоян Борисов, Алфидин Раифов
.
Пиесата е писана през 70-те години на XX век. Преведена е на около 20 езика и отваря пътя за шеметна карира на автора й - Пиер Шено.
.
Прекрасен диалог, невероятни комични ситуации, блестящ хумор, роли, за които всеки артист мечтае - това са част от достойнствата на пиесата, донесли й наградата за драматургия на Франция.
по романа на Астрид Линдгрен
.
Адаптация на текста - Стефан Методиев
Режисьор - Стефан Методиев
.
Пипи - любимата героиня на всички деца, като по чудо оживява от романа на Астрид Линдгрен сред пъстрия декор и ярко забележимата й вила и се превръща в апотеоз на детството - една пракрасна визия на децата зя тяхното бъдеще.
.
Всички искаме да запазим детското в себе си и не желаем да пораснем е лайтмотив, заложен в целия спектакъл, изпълнен с много акробатика, песни, танци и веселие.
.
Музиката, съпътстваща спектакъла, пренася неусетно публиката в шарения детски свят на въображението.

Автор - Любен Босилков
Постановка - Любен Босилков
Сценография - Лидия Къркеланова
Музикално оформление - Николай Иванов - Ом
.
С участието на Стефка Златкова и Димо Димов

Режисьор - Петко Бонев
Диригент-постановчик - Игор Богданов
Диригент - Васил Вълчев
Сценография и костюми - Лидия Къркеланова
Хореография - Катя Богданова
Хормайстор - Яница Брънзелова
Помощник режисьор - Румяна Атанасова
.
В основата на либретото на "Баядерка", създадено от Ю. Брамер и А. Грюнвалд, стои едноименната поема на Гьоте, вплетена в приказна индийска екзотика и прекрасната музика на Имре Калман.
В подобен на приказка сюжет, богат индийски принц се влюбва в прелестна актриса. Запленен от красотата й, той я кани в своя дворец в Париж. Преминавайки през различни етапи и препятствия, комични моменти, забавни преживявания и романтични терзания, любовта им постепенно се разгръща до неизбежен и очарователен хепиенд.
.
"Баядерка" е написана в безкрайно щастлив и продуктивен за Имре Калман период. Тя е сред трите му гениални творби - "Царицата на чардаша", "Баядерка", "Графиня Марица". Но "Баядерка" се откроява заради невероятната интонационна палитра - Париж, началото на Декаденса, появата на фокстрот и кан-кан ще зашеметят публиката.
.
В спектакъла участват солисти, оркестър, хор и балет на МДТ "К. Кисимов"

|